TÉMA Angína

Rozdíl mezi streptokokem a stafylokokem

Streptokok je kokovitá bakterie, do těla proniká sliznicí nosohltanu. Zlatý stafylokok je označení pro bakterie řádu Staphylococcus aureus. Zajímavé je, že některé druhy těchto bakterií jsou našemu tělu prakticky neškodné a jiné velmi nebezpečné.

Streptokok

Onemocnění vyvolané streptokokem začíná horečkou, bolestí v krku, obtížným polykáním, bolestí svalů nebo i břicha. Až z 20 % streptokoky způsobují záněty mandlí a angínu. Mohou ale vyvolat i zánět středního ucha, zánět vedlejších nosních dutin, zápal plic, spálu, tzv. pyodermii (hnisavý zánět kůže), revmatickou horečku nebo zánět ledvin.

U mužů se streptokok nejčastěji vyskytuje na kůži, v hrtanu a v dýchacích cestách, v močové trubici a také v moči.

U žen se zase streptokok nejvíce vyskytuje v pochvě a také v děloze, což může způsobit vážné nebezpečí pro novorozence.

Nejčastější druhy streptokoka

Rozlišujeme 3 základní druhy streptokoka, které se nejčastěji v našem těle vyskytují.

 • Streptokok A
  způsobuje onemocnění dýchacích cest a také kožní onemocnění. Dále bývá původcem spály, zánětu hrtanu a různých infekcí kůže.
 • Streptokok B
  je vážný druh, který se velmi často vyskytuje v perinatologii a může způsobit úmrtí novorozence. Streptokok B se vyskytuje u sepse, meningitid a také pyelonefritidy.
 • Streptokok - pneumokok
  patří také do nebezpečných typů bakterií, které mohou způsobit vážné komplikace. Velmi často způsobuje respirační onemocnění, meningitidy, perikarditidy, abscesy, novorozenecké infekce, záněty dutiny břišní a také záněty zažívacího traktu.

Streptokok se léčí pomocí antibiotik. Laboratorní kultivace zjistí citlivost na základní typy antibiotik a ty je pak možno předepsat ošetřujícím lékařem. Pro podporu imunitního systému je dobré užívat i bylinné pomocníky, jako je echinacea, extrakt z černého bezu nebo rakytníku. V době rekonvalescence se zaměřte na obnovu střevní mikroflóry probiotiky.

Zlatý stafylokok

Zlatý stafylokok se přenáší přímo (dotekem s kůží nakaženého), nebo nepřímo (dotkneme-li se předmětu, na který sahal nakažený).

Bakterie se nejčastěji objevují ve výtěrech nosních dutin. Zbavit se této nákazy je velmi obtížné. Má mnoho druhů a je nutná léčba specialistou.

Stafylokok se nějakou dobu nemusí projevit. Nakažený může být jenom přenašečem. Ale pokud se projeví, má v pozdějších fázích za následek déletrvající oslabení imunitního systému. To může vést k mnoha zdravotním komplikacím.

Nemoci způsobené zlatým stafylokokem

 • zánětlivá onemocnění krevního oběhu
 • záněty kůže
 • onemocnění dolních cest dýchacích
 • záněty srdečního svalu
 • záněty trávicího traktu

Zlatý stafylokok je koaguláza pozitivní kok a oproti koaguláza negativním kokům (staphylococcus epidermis) může způsobovat velmi závažné zdravotní komplikace jako syndrom toxického šoku, stafylokokové enterotoxikózy, exfoliativní dermatitidy a kožní nekrotické infekce. Toto jsou však velmi ojedinělé případy.

Bakterie zlatého stafylokoka mohou být přítomny ve vepřovém mase, salámech, pudinkovém pečivu, zmrzlině nebo bramborovém salátu. Další ovlivňující faktor je nedostatečná hygiena.

 

Měli jste vy nebo vaše děti onemocnění způsobené streptokokem či stafylokokem?

Rozdíl mezi streptokokem a stafylokokem patří do témat
 • Již 4 roky se marně léčím Ilona 21.08.2016 13:36:53

  Před čtyřmi lety pohnisavé angíně mi postupnězhrubla a vysychala kůže naploskách chodidel a vdlaníchrukou..................praskala kůže, mazala kortikoidamai antibiotikama ( každý den4 roky)-až do dnešníhodne.Zahojí se 5 ran , kteréjsou do krve...........a zapár dní mám problémutvořený vedle- neměla jsemobdobí, že bych byla zcelazahojená. Ani moře minepomohlo - přijela jsem sopuchlýma nohama - dostalajsem infekci.. Nohy denněkoupu v hypermanganu -vyzkoušela jsem všechnymasti, léčitele, čínskoumedicínu , čaje- vše se napár dnů spraví a opětproblém.Nemohu pořádněchodit, ruce mám popraskanévčetně prstů, deformují semi nehty na rukou i nohou. Vprosinci 2015 zjistili ve FNOlomouc, že v rankách mámZlatého stafylokoka,izolovali mě, pak za 3 dnyposlali domů. Ujišťovalimě, že nemohu nikoho nakazit- dnes po půl roce řešímestyfylokoka u otce v krku,syn, který píše naklávesnici po mně v práci -má ruce do krve - stejnýproblém. Snacha, kterápoužívala mé cukle ubazénu má šlapky a prstytaky popraskané do krve.Nechali jsme udělat minulýtýden po půl roce stěry usyna i u mne, dnes pan doktorsdělil, že oba mámestafylokoka, že jsem nemohla3 zdravé lidi v mém okolínakazit.Jsem již z tohozoufalá - vyléčím seněkdy? Ilona

  • Re: Již 4 roky se marně léčím Jitka Volková 19.07.2017 10:32:36

   Ilono,
   pokud se chcete uzdravit, běžte cestou ofic. neschválené medicíny ale velmi účinné.
   Jedná se o MMS 1 a MMS 2.Všechny informace najdete na internetu.
   Mám s obojím vynikající zkušenost.Pomůže te všude tam, kde medicína selže a účinky jsou fantastické.
   Mně to zachránilo život.
   Pokud by při léčbě vznikl ještě nějaký problém, zaměřte se na protiplísňovou dietu.
   Proč? Protože vedlejší produkt, které tyto plísně vyrábějí, je právě živina pro stafylokoka a streptokoka.
   Léčba může trvat i půl roku ale budete úplně zdraví.

   Zdraví
   Jitka Volková

 • zlatý stafylokok v bércovém vředu marie 08.03.2017 22:00:10

  dobrý den,mám bércové vředy a stále se mi objevuje zlatý stafylokok ze stěru, během půl roku jsem brala 4krát antibiotika,mám velké bolesti v noze,je nateklé lýtko k prasknutí a je to už moc velká bolest.Co mi můžete poradit??? Děkuji

 • Stafylokok G 18.06.2016 16:47:29

  Má dcera v roce 2013 prosinec zemřela behem pár hodin na Zlatého stafylokoka, silně toxický, dostavil se septicky šok, a nebylo jí pomoci. do poslední chvíle se to chovalo jako běžná chřipka, velice zákeřná nemoc....a obrovská smula, naše dcera stafylokoka dostala začátkem prosince, obvodní lékařka neprovedla stěr, odber moči ani krve! jen širokospek.antibiotikum, ktere jen utlumily , koncem prosince se nemoc ozvala opet alle už v plne síle a s toxinem, dceři bylo 20 let, dbejte na to aby se odbery a s tery provádely ! velky pozor na to ! co si neudelate sami to nemate !

 • zlaty stafylokok evča 26.03.2015 14:42:12

  moje dcera měla v 16ti letech zlatého stafylokoka, velké bolestivé vředy se ji dělaly po celém těle, nezabrala ji žádná z pěti antibiotik co užívala téměř za sebou, nevěděli si s tím doktoři vůbec rady, ,koupily kapky lichořeřišnice z pupenů brala asi jeden a půl měsíce a dostala se z toho po kontrole zjistili že je stafylokok v normě ráda doporučím všem určitě to zkuste dnes je ji 24 a stále v pořádku

  • Re: zlaty stafylokok Zuzana 07.11.2015 23:22:45

   Děkuji za tuto zprávu, léčím zl. st. půl roku, pohltil mi skoro celý obličej, antibiotika ani jiné prášky nezabraly, doktorka drží červenou kartu v podobě hospitalizace, kapky lichořeřišnice mám doma, zkusím a doufám, že mi také pomohou. Děkuji, pěkný den.

 • nechápu Milan 07.01.2013 11:40:34

  Já to nechápu, píšete, že Stafylokok se přenáší dotekem a že je velmi obtížné se toho zbavit. Co ti lidé, kteří tím trpí několik let? Přece nejsou celou tu dobu v karanténě, aby nikoho nenakazili?

  • Re: nechápu Marta 16.05.2014 09:09:50

   Ved to že ty lidi nejsou v karantene,normalne žijí jako my,....ja mam švaginu hned vedla v dome,byvaju so svokrovcami,ona ma zlateho stafilokoka,zistili jej ho pri rodode jej syna,ktory ma 17 mes.,my byvame hned vedla svokri,mam 2 a pol ročneho syna,a som tehotna,2 a pol rocny syn byva casto chory,od te doby co byva vedla švagrova,...tento mesiac uz 3 x a tak som mu dala urobit odbery krvi aj vytere,...všetko ma zatial v poriadku-imunita ok,alergia -nema alergiu,..ale niektore vysledky budu až za 10 dni...myslim,že to chyta od švagrovej aj od jej maleho syna.dala som urobit aj testy na toho zlateho stafilokoka,..tak uvidime ako to dopadne.aky ma vplyv na tehotne zlaty stafilokok ?neviete niekto?

   • Re: Re: nechápu Adela 14.10.2015 19:48:59

    Marto,

    Píšu o rok později, takže již jistě znáte odpověď. Vaše svagrova ma streptokoka B, který je přítomny ve střevech a asi u 25% žen i v pochve. Při vaginální porodu muže zřídka dojit k přenosu na novorozence a způsobit meningitidu, v horším případě smrt.

    Problémy vašeho syna tedy s přistehovanim svagrova a streptokokem B nesouvisi

 • Streptokok v krku a děsná únava!!! Lenka 25.02.2015 11:04:06

  Dobrý den, já sedím už druhý den u počítače a hledám jak se zbavit masivního streptokoka v krku, když už mám 3 atb za poslední 2 měsíce . Teď dobírám dexohexan a už mě zase bolí v krku a navíc cítím divný tlak na prsou, nikdy jsem zápal plic nebo zánět na prudůškách neměla takže nevím jaké to je, ale tohle není vůbec příjemné. Sice jsem si při vyzvednutí 2 atb koupila na doporučení lékárnice Biopron9 od valosunu na posílení imunitya mikroflory střev a střeva mi už fungují jak mají. Ale ta únava je snad úplně nejhorší, nemluvě o tom ,že mám doma 16 měsíční dítko a tak není ani moc čas odpočívat...

 • Zlaty streptotok Marta 15.05.2014 08:44:59

  Prosím vás existuje aj zlaty streptotok alebo len zlaty stafilokok.švagrova tvrdí že ma zlateho streptotoka,zistili jej ho pri porodu syna.pytala som sa na to svojho gynekologa a ten tvrdí,že zlaty streptotok neexistuje! len zlaty stafilokok.poprosim vas ako to teda je? existuje aj zlaty streptootok? ako sa prenaša? švagrova byvaju spolu s rodičmi a náš syn 2 a pol ročny je v poslednej dobe často chory,afty nemal ako babätko,až ked byvala švagrova vedla u svokrovcov,taktiež mal 2x suche chrasty na brade a na ruke,myslim že len dve, už si nepamätam v akom odstupe času.prosim vas o radu a informacie ako to s tym zlatym streptotokom vlastne je.dakujem.

 • moje nemoc Olga 24.02.2012 23:43:03

  Mám Stafylokoka již nějakých 9 let, je to hrůza a vůbec se s tím nedá nic dělat. Od dubna loňského roku mám na kůži velký hnisavý otvor, který stále pouští krev a hnis. Teď se přidal další a věřte, že jsem z toho špatná. Bohužel to má vliv i na mé zuby (odhalení krčků, zánět dásní) zubař mi řekl, že problémy jsou spojeny s mým Stafylokoke. Nevíte o něčem co by mi pomohlo. Napište radu. prosím. Olga

  • Re: moje nemoc marikabac 15.03.2014 20:14:35

   Zdravým ja som mala na nohe tiež vred z veľkým otvorom nemohla som chodiť opuchnuta noha no hrozne kožna mi predpisala antybiotyka no ja som si to ešte striekala jednym sprejom a mastila s koncentratom z aloe .Už mam len drobne vyražky ktore myznu .

  • Re: moje nemoc Zuzka 13.05.2013 09:26:18

   Ahoj, doporučuji terapie plazmovým generátorem, ničí mnho druhu streptokoků, stafylokoků a bakterií v krvi a organismu, AVASA-Praha, Křižíkova ulice

   Doma si vařit ořešákový list-list z ořešáku, je proti stafylokokům!Potírat tím kůži

  • pomoc Marie 22.09.2012 22:15:29

   Zajimava Vas, jak se zbavit zlateho stafylokoka? Napiste na email: m1818cz@yahoo.com

  • Re: moje nemoc Míša 09.03.2012 11:24:45

   Zkuste si koupit lichořeřišnici- opravdu pomáhá, ničí stafylokoky a streptokoky!!! Na lokální problémy je dobrý Bactroban - antib. mastička, pomohla mi se zánětem v nose, držím palce MK

 • zlatý stafylokok Miriam 04.03.2014 15:01:19

  Dobrý den ,chtěla jsem se zeptat, dcera 23 má v nose zlatého stafylokoka má jít na operaci se srdcem je to akutní poprvé antibiotyka nezabraly má další nebylo by lepší nasadit mastičku ? Baktroban ? Děkuji :-((

 • moje nemoc. Gabča 10.02.2011 12:50:23

  Ano měla jsem zlatého stafilokoka a málem jsem na to doplatila životem.Když mi bylo 16 v roce 1991 tak jsem náhle onemocněla strašnou angínou,ale po několika dnech jsem začala strašným spůsobem natékat,že jsem myslela,že prasknu,rodiče mě okamžitě odvezli do nemocnice a tam mě dali na kožní.Tehdá jedna z nejhorších lékařek v Liberci MUDr Rozkovcová mi naordinovala injekce do žíli pro astmatyky a tím mě pomalu 3 dny a 3 noci zabíjela. Díky pohotové reakce rodičů a sestry,kteří přišli na návštěvu a našli mě v pokoji skoro udušenou,jsem se dostala na koronární jednotku do rukou opravdových odborníků,díky kterým jsem se po 7 měsících vrátila domů ke svím rodičům.Řeknu Vám ale,že to byli moje nejhorší měsíce v životě a nikomu to nepřeju.Přeji mnoho štěstí.Gabča

  • Re: moje nemoc. monika 19.01.2014 12:04:19

   ahoj Gabco,PROSIM.potrebuji poradi,kde ses lecila a jake jsi mela priznaky.ja mam stafylok.v krku,prelecena antibiotiky,jenze mam stale bolesti na hrudi.boda me,pali.ehce zvysene teploty.mela jsem pred 3mesici zapal,ktery mi mol zpusobit stafyl.jsem zoufala,mam tri ditka a bolesti na hrudi i pres vysetreni sono srdce nic....prosim o pomoc,radu..dekuji monika

 • baktérie Dagmar Nora 28.07.2013 23:20:10

  Stafylokok znělo v propouštěcí zprávě z novojičínské nemocnice mé mamince před dvěma měsíci. Amputovali ji celou horní končetinu, zdálo se mi, že i trochu hrdí, že byla vůbec zachráněna, nachápu, jak se může něco takového stát, z malého flíčku se vyklube nezastavitelná reakce a to během 24 hodin!

 • moje nemoc. Gabča 10.02.2011 12:52:31

  Měla jsem tak silný zánět srdečního svalu,že i dnes chodím na kontroly se srdíčkem a jsem stále pozorována na kardiologii. Gabča

  • Re: moje nemoc. 14.02.2011 09:58:42

   Je to strašný, když se člověk dozví, co všechno dokážou způsobit lékaři. Jste statečná, Gábino, přeju hodně zdrav í!


Adresář

Diskuze na téma Angína

 • Míla 26.04.2017 17:04 Opakovaná angína

  Angína, užívání antibiotik a neschopenka. To se opakovalo několikrát do roka. Pak mi kdosi řekl o…

 • 03.06.2016 10:06 Opakovaná angína

  Angína mě potrápila za poslední rok asi 5x. Pročítal jsem net a hledal nějakou pomoc. Dočetl jsem…

 • Pepa 14.06.2016 15:06 Opakovaná angína

  Angínu jsem měl skoro celou zimu. Bral jsem antibiotika, chvíli byl klid a pak se objevila znovu.…

 • Dobra 09.12.2016 14:12 Opakovaná angína

  Angína 4x ročně, antibiotika, klid na lůžku a bolesti při polykání, to už je minulost. Začala jsem…

 • Jáchym 22.12.2016 09:12 Opakovaná angína

  Já angínu už neléčím. Míval jsem ji 3 až 4x do roka. Pak mi jednou doktorka, která zastupovala tu…

 • Tom 09.02.2017 14:02 Opakovaná angína

  Angína, antibiotika, pak nějakou dobu klid a znovu a znovu. Teď už je to jinak. Lékárník mi…

 • Renata 30.10.2016 18:10 Opakovaná angína

  Anginou trpím vždy skoro celou zimu vyzkoušela jsem už kdeco ale v žadné lékarně mi neřekli o…

 • Dušan 21.11.2016 15:11 Opakovaná angína

  Jak se zbavit nadobro angíny? Začněte brát preventivně Bactoral. Mě ohromně pomohl. Doporučuju.

 • Valerie 09.05.2017 22:05 Opakovaná angína

  Jen se mi to zdá, nebo tu opakovaně jeden a týž člověk (pod různými jmény) píše tutéž reklamu na…

 • Šíma 27.10.2016 12:10 Opakovaná angína

  Souhlasím se všemi, co píší o Bactoralu. Mě se angína vracela 3 - 4x ročně a Bactoral mi od těchto…

 • Eviku 04.12.2013 14:12 Nachlazení

  Já mám nejlepší zkušenost s Kalobou, když někoho z rodiny bolí v krku, je to tam jen zarudlé, ale…

 • Dana 15.01.2014 11:01 Chřipka a nachlazení

  Já mám nejlepší zkušenost s Kalobou, když malou bolí v krku je to tam jen takové zarudlé, ALe není…

 • 14.10.2015 14:10 Posílení imunity

  Zase přichází to šílené chřipkové období a já zase čekám, že to skončí minimálně 3x jako chřipka…

 • Petr 12.04.2016 13:04 Chřipka a nachlazení

  Často jsem trpěl na angíny. Pořád do sebe cpal antibiotika. Při poslední nemoci mi v lékárně…

 • Rosťa 13.10.2016 14:10 Opakovaná angína

  Bactoral je jedničkou na opakované angíny. Co jsem ho začal brát, angína se nevrátila. Už skoro…

 • Darja 26.01.2017 17:01 Opakovaná angína

  Angína i 4x do roka je minulostí. Dala jsem na radu doktorky na ORL a vyzkoušela Bactoral. Užívám…

 • Richard 04.09.2017 17:09 Opakovaná angína

  Angínu jsem jednu dobu míval opakovaně. Třeba i 3x do roka. Byla to otrava. Pokaždé jsem bral…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku