zdroj: pixabay.com
Angína

Nečekaná letní angína - může být horší než v zimě?

Veronika Tůmová
11.08.2017

V horkých letních dnech myslíme na všechno možné, ale asi jen málokdy na možnost nachlazení. Rizikovými faktory přitom není fakt, že to občas přeženeme se zmrzlinou, nebo že se chladíme ledovými nápoji.

Angína v létě se přenáší stejně jako v zimě - kapénkovou infekcí. Rozdíl je snad jen v tom, že v teple se škodlivým mikroorganismům daří mnohem lépe.

Co může spustit letní angínu?

Nepřiměřená námaha z nově objeveného sportu, únava z cestování nebo nového prostředí, často a naplno puštěná klimatizace, v létě víc než běžné prochladnutí z mokrých plavek, přehřátí v dusném prostředí, proměnlivé počasí a teplotní šoky - to všechno v létě zatěžuje naši imunitu a může vést až k propuknutí nemoci. Snažit se nad tím mávnout rukou a nemoc přecházet se nejen nedoporučuje, ale celkem to ani není možné. Letní streptokokové angíny mívají horší průběh, často zanechávají ještě dlouhou dobu krk prosáklý, s hnisavými čepy a jizvami. Letní angíny navíc patří k nejnebezpečnějším a měli bychom se jim snažit vyhnout nejméně s takovou opatrností jako v zimě.

Spousty ledu a kvanta zmrzliny při angíně v létě? Zapomeňte!

Často doporučované ledování a pojídání zmrzliny, to je jakási babská rada, kterou však raději neriskujte. Velké zchlazení totiž může vést k vytvoření a zapouzdření vředu - abscesového ložiska v mandli. Obvykle vyžaduje operační řešení a někdy i delší pobyt v nemocnici, což je jistě přesný opak toho, čeho bychom v době letní dovolené chtěli dosáhnout. Pro podporu účinku léků vsaďte raději na Priessnitzův obklad.

Možné komplikace při přecházení či nedoléčení angíny

Angína byla kdysi závažným onemocněním, a to především pro své pozdní komplikace. K nim se však můžeme snadno dostat i dnes, pokud angínu přecházíme, nebo nedoléčíme. Patří k nim především:

Revmatická horečka

Vzácné onemocnění postihující srdce a klouby.

Revmatické postižení srdce

Obnáší zejména vznik deformací na srdečních chlopních. Důsledkem je zhoršení průtoku krve srdcem.

Náhlé postižení ledvin

Dochází k němu typicky týden až 14 dní po odeznění krčních projevů nemoci. Může ohrozit zejména děti, a to náhlým selháním ledvin. Projeví se zástavou močení a otokem očních víček.

Hypertrofie mandlí

Vede ke chrápání, dýchání ústy, poruchám spánku a vzniku nebezpečné spánkové apnoe - zástavě dechu ve spánku.

Angína v létě není vzácností

Angíny v létě trápí poměrně často i naše nejmenší. Rekonvalescence přitom může být poměrně dlouhá a o to nepříjemnější. Jsou navíc jedinci, kteří s touto radostí zápolí v létě i v zimě. Angína si prostě nevybírá. Lidé, kteří jsou náchylní k opakování angínových infekcí mohou trpět i trvalým pocitem únavy, tehdy je třeba zacílit právě na dlouhodobé posílení imunity. Z přírodních prostředků jsou výborné přípravky s hlívou ústřičnou nebo echinaceou a dále pak podávání probiotik.

Zdroj: femina.cz, zena.cz, doma.nova.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Moře jako léčitel
Cukety pro zdraví i štíhlou linii

Další články

Co je to hyperaktivní močový měchýř?
Nemoci a léčba

Co je to hyperaktivní močový měchýř?

26.07.2017

Je časté vyhledávání toalet běžnou součástí vašeho dne? Je pro vás rychlá dostupnost toalety naprostou prioritou, kamkoliv se vypravíte? Vyhýbáte se společenským událostem, návštěv ...