Angína

Angína - nepodceňujte její léčbu

Milena Mocková
12.12.2012

Bolest při polykání, pocit nateklého hrdla a teploty. Všechny tyto příznaky mohou provázet nepříjemnou angí. Jak se jí snadno a rychle zbavit?

Angína není nic příjemného, zvláště tehdy, pokud nemocný nemůže polykat a bolest v krku je nesnesitelná.

Je to onemocnění bakteriálního (streptokok), virového nebo výjimečně mykotického původu. Rozlišení je možné provést výtěrem z krku, rychlými testy na streptokoka nebo vyšetřením krve. Šíří se formou kapénkové infekce.

Klasická krční angína je velmi časté infekční onemocnění dětí i dospělých. Angína čili tonzilitida je akutní zánět krčních mandlí a okolních lymfatických uzlín. Krční mandle jsou lymfatická tkáň obsahující lymfocyty a jiné obranné imunitní buňky, které slouží jako významná obrana proti mikroorganismům přicházejícím do těla člověka s vdechovaným vzduchem. Při zánětu se na zarudlých a zduřelých mandlích v průběhu nemoci začnou tvořit drobné bílé tečky, které se nazývají čepy.

Když vás začne bolet v krku, měli byste co nejdřív zajít k praktickému lékaři. Přecházet angínu není rozhodně dobrý nápad, ohrožujete tím vlastní zdraví. Léčba se musí nasadit cíleně s přesným dávkováním. Při angíně není samoléčba na místě.

Lékař pacienta nejprve prohlédne, podívá se mu do krku a pokusí se nahmatat zvětšené mízní uzliny. Pokud je podezření na bakteriální infekci, udělá stěr z hrdla. Odběr z krku se může doplnit sedimentací, která ukáže sílu probíhajícího zánětu.

Pokud má lékař podezření na infekci způsobenou streptokokem, předepíše vám antibiotika i bez výsledků stěru. Pro tento druh angíny je typické šarlatové zarudnutí hrdla a tzv. malinový jazyk.

Neléčená angína

Jakmile dostanete od lékaře antibiotika, dodržujte jejich předepsané dávkování i celkovou dobu užívání, aby byla léčba dostatečně účinná a spolehlivá. Léčba by měla trvat nejméně jeden týden, nikdy ji proto sami nepřerušujte. Pokud léčbu přerušíte nebo léky nezačnete aplikovat, hrozí komplikace.

Při rozsáhlé hnisavé angíně může dojít k přestupu zánětu do hlubších tkání pod krční mandlí a může se vytvořit hnisavé ložisko. Tento stav doprovází silné bolesti a otoky většinou kolem jedné strany hrdla a podčelistní oblasti. Zánět se pak může šířit kamkoli. V takovém případě musí lékaři ložisko otevřít a vyčistit.

S angínou si raději nezahrávejte a lékaře navštivte ihned, jakmile se objeví první příznaky.

Autor: Milena Mocková

Zdravě proti vráskám
Pozor na mráz

Další články

Zdravě proti vráskám
Jóga

Zdravě proti vráskám

Zapomeňte na drahé krémy, botox či plastické operace. Existuje méně invazivní způsob jak minimalizovat vrásky, oddálit povislé rysy obličeje či bojovat s dvojitou bradou. Hitem pos ...

Vývoj dětské řeči
Poruchy řeči

Vývoj dětské řeči

05.12.2012

Když se dítě narodí, tak křičí – není to proto, že by bylo nespokojené nebo stresované, je to pouhý reflex. Brzy (již zhruba po šestinedělí) je dětský křik citově zabarven, to znam ...

Chuť – její vnímání a význam
Zdravá výživa

Chuť – její vnímání a význam

04.12.2012

Chuť je smysl, díky kterému jsme schopni vnímat chemické látky obsažené ve vodě a ve slinách. Pomocí chuťových receptorů rozlišujeme čtyři základní chutě: hořkou, slanou, kyselou a ...

Chůzí ke zdraví
Jak zhubnout

Chůzí ke zdraví

03.12.2012

Pokud se snažíte zhubnout a nevíte jak na to, zkuste chodit. Chůze je pro člověka nejpřirozenější pohyb a zároveň nejlepší způsob, jak začít se sportem od začátku. Nemusíte se to u ...